Papilomas – bīstamā STS infekcija

Papilomas – bīstamā STS infekcija

Par seksuāli transmisīvajām slimībām jeb STS mēs runājām nelabprāt un maldīgi rodas sajūta, ka ar tām slimojam reti. Patiesībā, ar visbiežāk sastopamo cilvēka papilomas vīrusa infekciju vienirinficēti vairāk nekā 440 miljoni cilvēkuLai gan vairākums cilvēku, kas ir inficēti, nesaskaras ar nopietnām veselības problēmām, šis vīruss ir ārkārtīgi bīstams. 

Papilomas vīruss izraisa 99.7 % no visiem dzemdes kakla vēža gadījumiem, kā arī  nogalina aptuveni 288,000 sieviešu gadāTieši tāpēc vitāli svarīgas ir veselības pārbaudes, kas ļauj izārstēties pirms saslimšanas ar dzemdes vēzi. Piemēram, ASV šo izaugumu izraisīto nāves gadījumu skaits ir mazāks tieši augstā veselības aprūpes līmeņa dēļ.  

Kā rodas bīstamie ādas izaugumi 

Patiesībā papilomas ir labdabīgs ādas izaugums, kas veidojas vai nu pastiprināta ādas šūnu veidošanās rezultātā, vai vīrusa iespaidā.  Sekojoši veidojas ādas izaugums ādas vai dzeltenbrūnā krāsā, kas  izdalās no apkārtējās virsmas uz kakla, padusēs, zem krūtīm, cirkšņos, uz acs plakstiņa vai ģenitālajā zonā.  

Parastās papilomas biežāk rodas vairāku iemeslu dēļ:  pastiprināta ādas šūnu veidošanās ādas krokās, brūču skartas āda, kur vīrusam vieglāk iekļūt,  cilvēka augšanas iespaids, kā arī cilvēka papilomatozais vīruss jeb CPV infekcija. Augšanu veicina apkārtējās vides mijiedarbība, ikdienas traumēšana  ar drēbēm un rotām. Vislielākais saslimšanas risks ir seksuālā akta laikā.  

Dažādie izaugumu veidi 

Atšķiras ne tikai infekcijas vīrusi, bet arī to veidi: 

  • Keratopapiloma mēdz būt ar pastiprinātu raga kārtu tās virspusē. Pēc savas būtības  ir kārpa, kuras sīkākas atšķirības ir pamanāmas tikai vīrusa– izraisītāja tipā. 

  • Intraduktāla veida izaugumi mēdz veidoties uz krūtīm piena ceļu tuvumā;  

  • Diegveida papilomas arī ir vizuāli līdzīgas kārpām, jo ir izstieptas, tievas un ādas krāsā un mēdz  atrasties uz kakla, padusēs, cirkšņos, vai zem krūtīm;  

Interesanti, ka izaugumi var atrasties pat ķermeņa iekšpusē -  barības vadā, jo  to no iekšpuses sedz gļotāda. Literatūrā ir aprakstīti mazāk kā 200 gadījumi pasaulē, kad ir veidojušies ādas šūnu izaugumi tieši barības vadā. Ir arī vēl citu nezināmu cēloņu izraisītas ādas izaugumi, piemēram, krūšu dziedzera kanāla izaugumi un retas smadzeņu audu papilomas, kas izplatītas galvenokārt bērniem. 

Tā kā ādas izaugumi ir tik dažādi un mēdz atgādināt kārpas vai polipus, noteikti reizi gadā jāvēršas pie dermatologa, lai pārliecinātos, ka ar veselības stāvokli viss ir kārtībā! Īpaši, ja pamanāms kāds no šiem simptomiem, nekavējoties jāvēršas pie speciālista: 

  • Nieze;  

  • Kņudināšana;  

  • Dedzināšana;  

  • Izaugums strauji aug, mainot krāsu un struktūru;  

  • Redzama asiņošana.  

Polipi nav papilomas!  

Polipi ir iekšējo orgānu gļotādas izaugumi, kuru cēloņi var būt hronisks iekaisums, svešķermeņu iekļūšana, audzēji vai ikviens process, kas veicina nekontrolētu šūnu pavairošanos, kuru nekontrolē imūnsistēmaLielākā daļa polipu ir labdabīgi. 

Kur pārbaudīt savu ādu? 

Tikai sertificēts un pieredzējis dermatologs var diagnosticēt papilomas un noteikt individuālu ārstniecības kursu. Regulāras pārbaudes un vizītes ļauj labāk parūpēties par savu veselību un  pārbaudes vēlams veikt tiklīdz izaugumi ir parādījušies, negaidot to izmēra vai skaita palielināšanos. 

Konsultācijas laikā ādas veidojumu dermatologs apskatīs ar īpašu ierīci - dermatoskopu, un nepieciešamības gadījumā veiks biopsiju jeb audu paņemšana laboratoriskiem izmeklējumiem, lai pārliecinātos par veidojuma labdabīgumu. Papilomu likvidēšana ir ļoti vēlama un ieteicama, jo to klātbūtne veicina infekcijas tālāku izplatību.