Papilomas – bīstamā STS infekcija

Papilomas – bīstamā STS infekcija

Par seksuāli transmisīvajām slimībām jeb STS mēs runājām nelabprāt un maldīgi rodas sajūta, ka ar tām slimojam reti. Patiesībā, ar visbiežāk sastopamo cilvēka papilomas vīrusa infekciju vienirinficēti vairāk nekā 440 miljoni cilvēkuLai gan vairākums cilvēku, kas ir inficēti, nesaskaras ar nopietnām veselības problēmām, šis vīruss ir ārkārtīgi bīstams. 

Papilomas vīruss izraisa 99.7 % no visiem dzemdes kakla vēža gadījumiem, kā arī nogalina aptuveni 288,000 sieviešu gadāTieši tāpēc vitāli svarīgas ir veselības pārbaudes, kas ļauj izārstēties pirms saslimšanas ar dzemdes vēzi. Piemēram, ASV šo izaugumu izraisīto nāves gadījumu skaits ir mazāks tieši augstā veselības aprūpes līmeņa dēļ.  

Tātad veselības sadaļā šodien vēlos parunāt par papilomas vīrusu un citiem izaugumiem uz ādas. Nesen biju pie dermatologa, jo man uz rokas bija uzmetusies kārpa. Tas bija ārkārtīgi nepatīkami, un ar to biju sadzīvojusi jau mēnesi. Pie pirmās izdevības gribēju no tās atbrīvoties. Sāku lasīt informāciju internetā - kā to noņemt ar dabīgiem līdzekļiem vai ar speciālo šķidro slāpekli mājas apstākļos. Iedziļinājos tik ļoti, ka nopratu, ka mana kārpa varbūt nemaz nav vienkārši kārpa, bet seksuāli transmisīvās slimības izsitums - papiloma. To iedomāties vien bija mokoši un biedējoši. Tā kā pati nespēju noteikt savu diagnozi, tad bija jādodas pie speciālista.

Pie dermatologa jau biju pirms mēneša. Tiesa gan ar vecmāmiņu. Ja atceraties, ievietoju rakstu ''Dermatologs Kurzemē - vai iespējams augstākais līmenis ārpus Rīgas?''. Šoreiz sūdzības bija man. Rokas trīcēja, taču neērtā sajūta par nezināmu izaugumu uz rokas manu kautrīgumu pārspēja dubultā. Pateicoties visiem svētajiem, izsitums izrādījās visparastākā kārpa, ko man turpat uz vietas, kā saka, piesaldēja. Iejutusies ārsta kabineta atmosfērā, es nenovaldīju savu ziņkāri, un pajautāju dermatologam arī šo to par manu ļaunāko murgu - papilomām. Patīkamā un saprotamā struktūrā ar to iepazīstināšu arī Jūs.

Kā rodas bīstamie ādas izaugumi 

Patiesībā, kā izrādās, papilomas ir labdabīgs ādas izaugums, kas veidojas vai nu pastiprinātas ādas šūnu veidošanās rezultātā, vai vīrusa iespaidā. Sekojoši veidojas ādas izaugums ādas vai dzeltenbrūnā krāsā, kas izdalās no apkārtējās virsmas uz kakla, padusēs, zem krūtīm, cirkšņos, uz acs plakstiņa vai ģenitālajā zonā.  

Parastās papilomas biežāk rodas vairāku iemeslu dēļ:  pastiprināta ādas šūnu veidošanās ādas krokās, brūču skartā āda, kur vīrusam vieglāk iekļūt, cilvēka augšanas iespaids, kā arī cilvēka papilomatozais vīruss jeb CPV infekcija. Augšanu veicina apkārtējās vides mijiedarbība, ikdienas traumēšana  ar drēbēm un rotām. Vislielākais saslimšanas risks ir seksuālā akta laikā.  

Dažādie izaugumu veidi 

Atšķiras ne tikai infekcijas vīrusi, bet arī to veidi: 

  • Keratopapiloma mēdz būt ar pastiprinātu raga kārtu tās virspusē. Pēc savas būtības  ir kārpa, kuras sīkākas atšķirības ir pamanāmas tikai vīrusa– izraisītāja tipā. 

  • Intraduktāla veida izaugumi mēdz veidoties uz krūtīm piena ceļu tuvumā;  

  • Diegveida papilomas arī ir vizuāli līdzīgas kārpām, jo ir izstieptas, tievas un ādas krāsā; tās mēdz  atrasties uz kakla, padusēs, cirkšņos, vai zem krūtīm;  

Interesanti, ka izaugumi var atrasties pat ķermeņa iekšpusē -  barības vadā, jo  to no iekšpuses sedz gļotāda. Zinātniskajā literatūrā ir aprakstīti mazāk kā 200 gadījumi pasaulē, kad ir veidojušies ādas šūnu izaugumi tieši barības vadā. Ir arī vēl citu nezināmu cēloņu izraisīti ādas izaugumi, piemēram, krūšu dziedzera kanāla izaugumi un retas smadzeņu audu papilomas, kas izplatītas galvenokārt bērniem. 

Tā kā ādas izaugumi ir tik dažādi un mēdz atgādināt kārpas vai polipus, noteikti reizi gadā jāvēršas pie dermatologa, lai pārliecinātos, ka ar veselības stāvokli viss ir kārtībā! Īpaši, ja pamanāms kāds no šiem simptomiem, nekavējoties jāvēršas pie speciālista: 

  • Nieze;  

  • Kņudināšana;  

  • Dedzināšana;  

  • Izaugums strauji aug, mainot krāsu un struktūru;  

  • Redzama asiņošana.  

Polipi nav papilomas!  

Polipi ir iekšējo orgānu gļotādas izaugumi, kuru cēloņi var būt hronisks iekaisums, svešķermeņu iekļūšana, audzēji vai ikviens process, kas veicina nekontrolētu šūnu pavairošanos, kuru nekontrolē imūnsistēmaLielākā daļa polipu ir labdabīgi. Ja šo informāciju bija grūti sagremot, tad piedāvāju noskatīties arī izglītojošu video, kas labāk palīdzēs saprast, kas tad īsti ir papilomas vīruss.

Kur pārbaudīt savu ādu? 

Tikai sertificēts un pieredzējis dermatologs var diagnosticēt papilomas un noteikt individuālu ārstniecības kursu. Regulāras pārbaudes un vizītes ļauj labāk parūpēties par savu veselību un pārbaudes vēlams veikt tiklīdz izaugumi ir parādījušies, negaidot to izmēra vai skaita palielināšanos. 

Konsultācijas laikā ādas veidojumu dermatologs apskatīs ar īpašu ierīci - dermatoskopu, un nepieciešamības gadījumā veiks biopsiju jeb audu paņemšana laboratoriskiem izmeklējumiem, lai pārliecinātos par veidojuma labdabīgumu. Papilomu likvidēšana ir ļoti vēlama un ieteicama, jo to klātbūtne veicina infekcijas tālāku izplatību. 

Mana kārpa izrādījās parasts izaugums, kas radies imunitātes svārstību rezultātā. Nav jau nekāds brīnums. 11. klase kopā ar autoskolu dod zināmu enerģjas izsīkumu. Dermatologs ieteica dzert spirulīnas tabletes. Kas tā tāda? Par to noteikti uzrakstīšu kādā no nākamajiem rakstiem.