Diskrēts venerologs veselības atgūšanai

Diskrēts venerologs veselības atgūšanai

Lielākoties cilvēki ir gatavi pārbaudīt savu veselību, ik gadu ejot pie zobārsta, ģimenes ārsta vai ginekologa. Visticamāk, uzdodot jautājumu, vai ir 100% pārliecība par to, ka nepārnēsā kādu no bīstamajām un lipīgajām seksuāli transmisīvajām slimībām, atbilde būtu noliedzoša. Diemžēl realitāte ir pavisam citādāka un liela daļa no mums, to pat nezinot, ir šo slimību baktēriju nēsātāji. Tieši tāpēc regulāri jāapmeklē venerologs, jo pat redzamākās STS pazīmes nereti ir atpazīstamas vien profesionālim. Venerologs ir ārsts, kas palīdz gadījumos, ja STS iegūst seksuālā dzimumakta laikā.

Jau vairākus mēnešus atpakaļ rakstīju Jums par papilomām, kuras var izraisīt kāda no seksuāli transmisīvajām slimībām. Šī tēma kaut kā ir iesēdusies manā galvā, un tāpēc vēlos uzzināt un pastāstīt Jums par to vairāk. Kāpēc mani tas interesē? Tāpēc, ka cilvēki šīs slimības uztver kā tabu tēmu. Ja iedziļinamies, tad nevienu slimību un tās izpēti nevajadzētu turēt noslēpumā, bet tieši otrādi - runāt par to. Vai nebūtu pārāk muļķīgi, ja kāds no Taviem tuvākajiem cilvēkiem nomirtu tikai tāpēc, ka būtu kautrējies no kāda konkrēta veida saslimšanas, kura varbūt pat būtu pielipusi no kāda cita cilvēka? 

Šādas muļķības ir jāizbeidz. Neesam vairs Padomju laikā, kad seksa nebija, bet bērni dzima balto stārķu dēļ. Piedāvāju noskatīties interesantu sižetu par to, kā Latvijā pamazām sāka runāt par šo tēmu. Viens no vispopulārākajiem dermatovenerologiem tajā laikā bija Jānis Ķīsis. Tā ir viņa profesija vēl šodien. Skaties video (2:17) šeit. Vai tiešām šī slimība būtu jāslēpj, ja Latvijā šogad ar to saslimuši un pārnēsājuši vismaz 1500 cilvēku? 

Kā saslimst ar STS?  

Diskrēts venerologs ir viens no noteicošajiem faktoriem, lai viegli un ātri izveseļotos. Parasti tieši emocionālā kautrība un sajūtas ir viens no lielākajiem klupšanas akmeņiem. STS pazīmes var iegūt jebkura seksuālā akta laikā – gan vaginālā, anālā, orālā dzimumakta laikā vai tikai rīvēšanās rezultātā. Visbīstamākais ir tas, ka visas seksuāli transmisīvās slimības ir ļoti lipīgas un izplatās ātri. Biežāk sastopamās slimības ir sifiliss, hlamīdijas, mikoplazmoze, gonoreja, smagākos gadījumos HIV/AIDS. Lai inficētos, pietiek tikai ar vienu reizi, kas var būt pat letāla, ja slimības netiek ārstētas! 

Klusējošā infekcija  

Lai arī liekas, ka ar STS nevar slimot, ja partneri bieži nemainās un cilvēks par sevi rūpējas, kā arī higiēna ir adekvāti augstā līmenī, tomēr realitāte ir pavisam citādāka. Patiesībā seksuāli transmisīvo slimību nēsātājs var būt ikviens, jo par šīm slimībām un simptomiem var uzzināt tikai jau infekcijas saasināšanās gadījumā, kad STS pazīmes kļūst jūtamākas un izteiktākas.  

Vienīgais veids, kā pārliecināties par savu veselības stāvokli, ir apmeklēt speciālistu - venerologu, nodot asinsanalīzes un šādā veidā ieraudzīt STS pazīmes. Ja gada griezumā ir līdz 10 seksuālajiem partneriem, pārbaudās vismaz reizi gadā. Vairāk kā 10 partneru gadījumā speciālistu jāapmeklē vismaz reizi pusgadā, lai potenciālās STS pazīmes varētu piefiksēt ātrāk.  

Kuras no STS pazīmēm var atpazīt visātrāk? 

Ja ir atpazīstama kāda no šīm STS pazīmēm, steidzami jāapmeklē venerologs 

  • dedzinoša sajūta seksuālā akta laikā; 

  • sāpes urinējot; 

  • velkošas sāpēs vēdera lejasdaļā. 

Kā izvairīties no saslimšanas?  

Visefektīvākais profilaktiskais līdzeklis, kas var samazināt saslimšanas risku ir prezervatīvs, tomēr arī ne visos gadījumos. Ja STS pazīmēm nepievērš uzmanību, infekcijas var progresēt un izvērsties par hroniskiem iekaisumiem urīna izvadkanālā un dzemdes kaklā. Sievietēm bieži mainās menstruālais cikls vai sākas starpmenstruālā asiņošana. Tikpat bīstams ir Bartolīna dziedzera iekaisums, kas ir ļoti nepatīkams, jo ārējos dzimumorgānos veidojas sastrutojoši un sāpīgi sabiezējumi.  

Venerologu vēlams apmeklēt arī profilaktiski, lai pārliecinātos par pēc iespējas mazāku saslimšanas risku. Uzticamākos un diskrētākos speciālistus iespējams atrast labākajās Dermatoloģijas klīnikās Latvijā.  

Es domāju, ka vislabāk seksuālās attiecības baudīt ir tad, kad esi atradis savu īsto cilvēku. Visdrošāk ar seksu nodarboties tad, kad zini, ka šis akts ir kā fizisks papildinājums Tavai un Tava partnera emocionālajai tuvībai. Pat ārsti saka, ka īstā mīlestībā slimības tik bieži neviesojas. Ja kādam no Jums radīsies kādi nepatīkami simptomi intīmajā zonā, tad varēsiet būt drošs, ka partneris Jūs atbalstīs, pažēlos un galu galā - aizvedīs pie ārsta, lai pārbaudītos. Jo tā mīlestībā dara - rūpējas viens par otru gan veselības, gan arī slimības laikā.