Austiņas – ikdienas palīgs

Austiņas – ikdienas palīgs

Austiņas, ko tik plaši izmantojam ikdienā, ir radušās no telefona uztvērēja klausules un bija savulaik bija vienīgais veids, kā klausīties elektrisko skaņas signālu pirms pastiprinātāju izstrādes. Pirmais patiešām veiksmīgais komplekts tika izveidots jau 1910. Tās tika radītas mājas virtuvē un patents pārdots ASV jūras spēkiem.

 

Pirmās austiņas izmantoja kā kustīgus dzelzs vadītājus. Skaņas strāva caur spolēm mainīja magnēta magnētisko lauku, radot dažādu spēku diafragmai, izraisot vibrāciju, radot skaņas viļņus. Pēc definīcijas, tās ir mazu skaļruņu pāris vai retāk viens skaļrunis, kuri tiek turēti tuvu pie lietotāja auss un tie ir pievienoti signālu ierīcei, piemēram, audio pastiprinātājām, radio vai CD pleijerim.

Pirmās austiņas privātpersonām

Nākošais vilnis bija to izmantošana radio, kur tā bija inovācija un kaut kas nebijis. 1958. gadā Milvoki džeza mūziķis John C. Koss izgatavoja pirmās stereoiekārtas, jo iepriekš tās izmantoja tikai ASV flotes, telefona un radio operatori un privātpersonas. Tāpēc paši jāieklausās, ja kāds pārdod austiņas, kas ir vēsturiskas.

Klausoties sekas varēja būt letālas…

Pirmās stereo ausīs klausāmās ierīces varēja būt arī nāvējoši bīstamas, jo bija daļa no vakuuma caurules plates ķēdes un pārnesa bīstamu spriegumu. Tas parasti tika savienots tieši ar pozitīvo augstsprieguma akumulatora spaili, un otra akumulatora kontaktligzda bija droši nostiprināta. Izmantojot nevajadzīgus elektriskos savienojumus, lietotāji varēja tikt ievainots, ja pieskārtos austiņu savienojumiem. Protams, šīs pirmās austiņas bija ļoti neērtas un nākošie izgudrojumi pielāgoja tās ērtākai izmantošanai. Tām bija slikta skaņas kvalitāte un salīdzinājumā ar mūsdienu austiņām, tās bija neērtas, jo tām nebija polsterējuma un vairākums ļoti saspieda galvu.

Nozīme radio attīstībā

Šī ir vēsturē populārākā audioierīce, kas radio mainīja klausīšanās ieradumus, ļaujot klausīties radio jebkurā vietā. Mazāka izmēra austiņas, kas pievienotas lietotāja auss kanālam, vispirms tika izveidotas dzirdes aparātiem. Tie kļuva plaši izmantoti ar tranzistora radio, kas komerciāli parādījās 1954. gadā ar Regency TR-1 ieviešanu. Nozīmīgs gadaskaitlis ir 1979. gads, kad tika izgudrots Walkman portable tape player jeb kasešu atskaņotājs, kas bija ikviena stilīga cilvēka nepieciešamība.

Angļu valodā tās dēvē arī par stereophones, headsets un sarunvalodā cans. Ausīs ieliekamās ierīces angļu valodā tiek dēvētas par earphones vai earbuds. Tās ir lētas un pārsvarā iemīļotas to lieluma dēļ. Tomēr, lai nedzirdētu apkārtnes trokšņus, nepieciešams liels mūzikas skaļums, kas savukārt palielina dzirdes zuduma risku.