Austiņas – ikdienas palīgs

Austiņas – ikdienas palīgs

Austiņas, ko tik plaši izmantojam ikdienā, ir radušās no telefona uztvērēja klausules un bija savulaik bija vienīgais veids, kā klausīties elektrisko skaņas signālu pirms pastiprinātāju izgudrošanas. Pirmais patiešām veiksmīgais komplekts tika izveidots jau 1910. Tās tika radītas mājas virtuvē un pirmais patents tika pārdots ASV jūras spēkiem.

Pirmās austiņas privātpersonām

Nākošais vilnis bija to izmantošana radio, kur tā bija inovācija un kaut kas nebijis. 1958. gadā Milvoki džeza mūziķis John C. Koss izgatavoja pirmās stereo iekārtas tieši mūzikas klausītājiem. Iepriekš tās izmantoja tikai ASV flotes, telefona un radio operatori un privātpersonas.

Klausoties sekas varēja būt letālas…

Pirmās pie auss klausāmās ierīces varēja būt arī nāvējoši bīstamas, jo bija daļa no vakuuma caurules plates ķēdes un pārnesa bīstamu spriegumu. Tas parasti tika savienots tieši ar pozitīvo augstsprieguma akumulatora spaili, un otra akumulatora kontaktligzda bija droši nostiprināta. Izmantojot nevajadzīgus elektriskos savienojumus, lietotāji varēja tikt ievainoti, ja pieskārtos austiņu savienojumiem. Tāpēc, ja kāds pārdod austiņas ar vēsturisku izcelsmi, varbūt padomā divreiz, pirms tādas pirkt. 

Pirmās austiņas bija ļoti neērtas. Tām bija slikta skaņas kvalitāte un salīdzinājumā ar mūsdienu austiņām, tās bija neērtas. Sendienu austiņām nebija polsterējuma un vairākums gluži vienkārši saspieda galvu, tāpēc nākošie austiņu izgudrojumi tika pimēroti to krietni ērtākai izmantošanai. 

Nozīme radio attīstībā

Austiņas ir vēsturē populārākā audio ierīce, kas  mainīja radio klausīšanās ieradumus, ļaujot to klausīties jebkurā atrašanās vietā. Mazāka izmēra austiņas, kas pievienotas lietotāja auss kanālam, vispirms tika izveidotas dzirdes aparātiem. Tie kļuva plaši izmantoti ar tranzistora radio, kas komerciāli parādījās 1954. gadā ar Regency TR-1 ieviešanu.

Nozīmīgs gadaskaitlis ir 1979. gads, kad tika izgudrots Walkman portable tape player jeb kasešu atskaņotājs, kas bija ikviena stilīga cilvēka nepieciešamība. Šāda vēsture, starp citu, atkārtojas. 

Austiņas mūsdienās

Angļu valodā uz galvas uzliekamās austiņas dēvē par stereophones, headsets, bet sarunvalodā cans. Ausīs ieliekamās ierīces angļu valodā tiek dēvētas par earphones vai earbuds. Tās ir lētas un iemīļotas pārsvarā to mazā izmēra dēļ. Tomēr, lai nedzirdētu apkārtnes trokšņus, nepieciešams liels mūzikas skaļums, kas savukārt palielina dzirdes zuduma risku.

Kā es izmantoju austiņas?

Es austiņas izmantoju visvairāk tad, kad ārā klausos un ierakstu balss ziņas savai labākajai draudzenei. Austiņas ir labs palīglīdzeklis, lai apkārtējiem nebūtu jāklausās manas draudzenes problēmas un garās pārdomas. Tā mēs sargājam savu privātumu.

Kad šīs ziņas klausos ārā, man vislabāk patīk izmantot bluetooth austiņas. Tās ir īpaši ērtas, ja jāģērbjas jakās un šallēs, jo tām nav nepieciešams ar telefonu savienojamais vads. Skaņas savienojumu veido tikai un vienīgi bluetooth virtuālais savienojums. 

Reizēm, kad mājas darbus pildu vakarā, elektroniskā fona mūzika man palīdz nomierināties un nokoncentrēties uz paveicamo. Lai netraucētu pusaizmigušajiem ģimenes locekļiem, es izmantoju uz galvas uzliekamās austiņas. Tas man palīdz neaizmigt un iejusties tādā pasaulē, kura savu dienu vēl nav beigusi. 

Austiņas ir labs un svarīgs izgudrojums, taču kā jau ar visām lietām,- ar tām nedrīkst pārspīlēt. Neiesaku visu dienu pavadīt austiņu dotajās skaņās, bet paklausīties arī patīkamo skolotāja balsi, draugu smieklus un putnu dziedāšanu. Sava komforta dēļ nav vērts palikt vājdzirdīgam.