Ādas slimība psoriāze – kas tā ir?

Ādas slimība psoriāze – kas tā ir?

Šo slimību mēdz dēvēt arī par zvīņēdi. Ar to nākas sadzīvot visu mūžu, un neviens nav pasargāts no šādas saslimšanas. Pat mazulis, kurš tikko piedzimis, vai sirma kundzīte gados. Attīstību veicina dažādi faktori – vielmaiņas traucējumi, ilgstošs stress, kas mūsdienās nav retums, kā arī atsevišķu medikamentu lietošana.  

Psoriāze ir ģenētiski noteikta saslimšana, kas rada dažādas veselības problēmas. Tai ir dažādi simptomi un pazīmes, taču galvenās ir sudrabainpelēku zvīņu klātas, sārtas plāksnītes uz ceļgaliem, galvas matainajā daļā un uz elkoņiem. Šāda reakcija rodas nepareizu imūnsistēmas signālu rezultātā, kad paātrinās un pastiprinās jaunu šūnu augšana. Tam papildus var būt arī citi simptomi: izsitumi, nagu slāņošanās un drupšana, iespiedumi tajos, sausa, plaisājoša pirkstu galu āda, iekaisušas smaganas, holesterīna un cukura līmeņa izmaiņas, vielmaiņas traucējumi un locītavu problēmas.  

Zvīņēdes veidi 

Atkarībā no bojātās vietas un bojājumu izskata, izšķir vairākus veidus, kā izpaužas ādas slimība psoriāze. Prof. J. Ķīša estētiskās dermatoloģijas klīnika Rīgā specializējas tās ārstēšanā, tādēļ sniedz nelielu ieskatu šajos veidos: 

  • Perēkļainā psoriāze – sastopama visbiežāk. Izskatās kā mezgliņveida izsitums, sabiezējis ādas apvidus ar līdzenu virsmu sārti oranžā krāsā. Lielai daļai pacientu novērojama ādas nieze. 

  • Inversā psoriāze – sastopama padusēs, cirkšņos, zem krūtīm un citās ādas krokās, kas tiek pakļautas berzei un pastiprināti svīst. Redzami sarkani, gludi plankumi, ādas plaisāšana. 

  • Eritrodermiskā psoriāze – skar visu ķermeni. Ļoti nopietna saslimšana, kuru novērojot, nekavējoties jāmeklē speciālista palīdzība. Redzama spilgti sarkana ādas krāsa, ādas lobīšanās lielos laukumos, kas izskatās pēc apdeguma. Sastopama nieze un sāpes, kā arī mainīga ķermeņa temperatūra. 

  • Palmārā psoriāze – traumu un ķīmisku vielu rezultātā radīts delnu iekaisums. 

  • Pilienveida psoriāze – sīki, sarkani, zvīņaini punktiņi. Biežāk sastopami bērniem un jauniešiem līdz 30 gadu vecumam.  

  • Psoriātiskais artrīts – parādās aptuveni 12 gadus pēc zvīņēdes izsitumu parādīšanās. Slimībai raksturīgs ādas iekaisumus – zvīņēde un locītavu iekaisums – artrīts. Liela iespēja pārmantot nākamajās paaudzēs.  

  • Pustulozā psoriāze – iespējams kā perēkļainās zvīņēdes saasinājums, medikamentu lietošanas sekas utt. Izpaužas kā strutām pildītas pūtītes uz delnām, pēdām, pirkstiem un nagiem.  

Kā tiek diagnosticēta zvīņēde? 

Prof. J. Ķīša estētiskās dermatoloģijas klīnikā tiek veikta rūpīga izmeklēšana, lai noteikti precīzu diagnozi. Vienlaikus tiek noteikti arī iespējamie slimības cēloņi, analizējot iedzimtību un citus faktorus. Var tikt veikta ādas daļiņu (zvīņas u.c.) apskate mikroskopā. Šo slimību iespējams mazināt, izmantojot bioloģiskus līdzekļus, meditāciju, antidepresantu lietošanu utt., jo tā ir cieši saistīta ar cilvēka psihoemocionālo stāvokli.