21.gs. saules paneļi

21.gs. saules paneļi

Mūsdienās daudz tiek diskutēts par globālām vides problēmām, piemēram, klimata pārmaiņām un globālo sasilšanu, kuru izraisa pārlieku liela kaitīgo izmešu nonākšana atmosfērā. Apzinoties šo procesu sekas un izmantojot jaunākās tehnoloģijas, cilvēki aizvien vairāk sāk izmantot dabas dāvātos resursus, lai tiktu radīti nebijuši, dabai un cilvēkiem draudzīgi risinājumi dažādām dzīves nepieciešamībām. Tiek radīta, piemēram, biodegviela vai saules paneļi.

Šodien manas uzmanības centrā ir saules paneļi. Atkal rakstu referātu, šoreiz ģeogrāfijā. Skolotājs uzdeva rakstīt par kādu no alternatīvās enerģijas ieguves veidiem. Izvēlējos to, kas ir arī mūsu lauku mājās. Agrāk nebiju aizdomājusies, cik dārga, bet cik efektīva tā lieta ir. Lai arī bieži vien man šķiet, ka tētis par daudz strādā, es beidzot saprotu kāpēc. Pateicoties viņam, mums var būt tik jauka lauku māja un viss pārējais. Parasti, kad viņš kaut ko ir paveicis un nāk man to izstāstīt, klausīties tajā man nudien nav intereses. Es parasti saku, ka tā nav meiteņu lieta, man tas nav jāzina. Tikai pamazām es sāku ieraudzīt, cik svarīgu darbu viņš dara. Droši vien viņš grib tik vien, lai uzklausu un uzslavēju, ko nupat esmu sākusi darīt.

Informāciju par saules paneļiem es varēju atrast internetā, taču šoreiz jautāju papam. Arī viņš šo lietu pārzina diezgan labi. Un ir patīkamāk klausīties dzīvā cilvēkā, nevis lasīt internetā. Turklāt šādi es uzreiz varēju uzdot jautājumus. Teorijā viss var izklausīties vienkārši, taču, lai izprastu procesu līdz galam, ir svarīgi, lai kāds to izstāsta pēc praktiska piemēra. Padalīšos arī ar Jums!

Saules enerģija 

Kā zināms, lielu ļaunumu mūsu planētai un mums pašiem nodara tieši CO2 jeb oglekļa dioksīda palielināta koncentrācija Zemes atmosfērā, tādējādi radot siltumnīcas efektu un klimata izmaiņas, kas, savukārt, izraisa dažādas citas bīstamas sekas. Oglekļa dioksīds rodas degšanas procesa laikā, izmantojot fosilo kurināmo – ogles, naftu, gāzi; lopkopībā un ražošanā. Ņemot vērā, kādu kaitējumu videi tie nodara, aizvien lielāku popularitāti iemanto ekoloģiski tīri enerģijas ieguves avoti. Saule, kuras neierobežoto enerģiju iespējams pārvērst gan elektrībā, gan izmantot ūdens uzsildīšanas procesā, ir lielisks piemērs.

Saules paneļi

Lai varētu veikt iepriekšminētās darbības, ir nepieciešamas iekārtas, kas šo darbu spēj izdarīt. To spēj realizēt saules paneļi. Tie tiek iedalīti divās kategorijās:

-baterijās;

-kolektoros.

Saules baterijas tiek izmantotas gaismas pārvēršanai elektrībā, savukārt kolektori nodrošina saules enerģijas pārtapšanu siltumenerģijā. Elektrību, kas uzkrāta ar saules baterijām, iespējams izmantot mājsaimniecībā, kā arī siltumenerģija var tikt efektīvi izmantota ūdens uzsildīšanai.

Saules paneļu priekšrocības

Saules iegūtā enerģija ir neizsmeļams resurss. To pārstrādāt iespējams neierobežotā daudzumā. Turklāt tā nerada kaitīgos izmešus un saglabā ekoloģisko tīrību. Vēl kāda būtiska priekšrocība, izvēloties arī savā mājsaimniecībā ieviest saules paneļus, ir ekonomiskais faktors. Radot savu elektroenerģiju un siltumenerģiju, maksa par šiem pakalpojumiem ievērojami samazinās. Līdz ar to saules paneļi ir lieliski piemēroti ne tikai tiem, kuri rūpējas par dabu un vēlas dzīvot „zaļi”, bet arī tiem, kas gudri meklē iespējas ietaupīt.

Saules enerģija ir pieejama pilnīgi bez maksas, un ikvienam tiek sniegta iespēja to izmantot savām vajadzībām. Atliek vien izvēlēties atbilstošāko. Lai arī saules paneļu iegāde un uzstādīšana prasa samērā lielus izdevumus, tomēr tas ir ilgtermiņa ieguldījums, kura rezultāti pozitīvi atspoguļojas ikmēneša komunālo pakalpojumu maksājumu rēķinos. Izvēloties saules baterijas un kolektorus, iespējams kļūt neatkarīgam no svārstīgajiem elektroenerģijas un siltuma tarifiem, jo lielāko daļu šo pakalpojumu iespējams saražot pašiem.

Būtisks ir fakts, ka paneļi kalpo praktiski neierobežotu laiku. Arī to apkope ir patiešām vienkārša. Lai nesamazinātos efektivitāte, no fotoelementu spoguļiem nepieciešams tikai notīrīt putekļus. Protams, kā trūkumu var minēt to, ka saules paneļi savu funkciju spēj veikt tikai saulainas dienas laikā, tomēr pateicoties tam, ka akumulators sevī uzkrāj rezerves enerģiju, elektrību iespējams lietot arī mākoņainā laikā vai diennakts tumšajās stundās.

Vai Latvijā saules enerģiju izmantojam pietiekami? Statistikas dati liecina, ka šo enerģiju izmantojam salīdzinoši maz. Citās valstīs, piemēram, Norvēģijā, kur saules intensitāte ir mazāka kā Latvijā, to izmanto vairāk. Latvijas Televīzijas sižetā par to uzzināsi vairāk. Skaties šeit

Pateicoties šai tēmai, manas un tēta attiecības ir uzlabojušās. Viņš sāk mani uztvert kā pieaugušu cilvēku, kam interesē kas vairāk kā tikai drēbju un kosmētikas pielaikošana. Nesaku, ka rūpēšanās par savu izskatu ir domāta tikai pusaudžiem. Ar to domāju, ka mani sāk ieinteresēt arī lietas, kas nes ne tikai savu, bet kopējo laubumu.