21.gs. saules paneļi

21.gs. saules paneļi

Mūsdienās daudz tiek diskutēts par globālām vides problēmām, piemēram, klimata pārmaiņām un globālo sasilšanu, kuru izraisa pārlieku liela kaitīgo izmešu nonākšana atmosfērā. Apzinoties šo procesu sekas un izmantojot jaunākās tehnoloģijas, cilvēki aizvien vairāk sāk izmantot dabas dāvātos resursus, lai tiktu radītinebijuši, dabai un cilvēkiem draudzīgi risinājumi dažādām dzīves nepieciešamībām, piemēram, biodegviela vai saules paneļi.

Kā zināms, lielu ļaunumu mūsu planētai un mums pašiem nodara tieši CO2 jeb oglekļa dioksīda palielināta koncentrācija Zemes atmosfērā, tādējādi radot siltumnīcas efektu un klimata izmaiņas, kas savukārt izraisa dažādas citas bīstamas sekas. Oglekļa dioksīds rodas degšanas procesa laikā, izmantojot fosilo kurināmo – ogles, naftu, gāzi; lopkopībā un ražošanā.  Ņemot vērā, kādu kaitējumu videi tie nodara, aizvien lielāku popularitāti iemanto ekoloģiski tīri enerģijas ieguves avoti, piemēram, saule, kuras neierobežoto enerģiju iespējams pārvērst gan elektrībā, gan izmantot ūdens uzsildīšanas procesā.

Lai varētu veikt iepriekšminētās darbības, ir nepieciešamas iekārtas, kas šo darbu veic, un tie ir saules paneļi. Tie tiek iedalīti divās kategorijās – baterijās un kolektoros. Saules baterijas tiek izmantotas gaismas pārvēršanai elektrībā, savukārt kolektori nodrošina saules enerģijas pārtapšanu siltumenerģijā. Elektrību, kas uzkrāta ar saules baterijām, iespējams izmantot mājsaimniecībā, kā arī siltumenerģija var tikt efektīvi izmantota ūdens uzsildīšanai.

Ņemot vērā, ka no saules iegūtā enerģija ir neizsmeļams resurss, to pārstrādāt iespējams neierobežotā daudzumā, tajā pat laikā neradot kaitīgos izmešus un saglabājot ekoloģisko tīrību. Vēl kāda būtiska priekšrocība, izvēloties arī savā mājsaimniecībā ieviest saules paneļus, ir ekonomiskais faktors – radot savu elektroenerģiju un siltumenerģiju, maksa par šiem pakalpojumiem ievērojami samazinās, līdz ar to tie ir lieliski piemēroti ne tikai tiem, kuri rūpējas par dabu un vēlas dzīvot „zaļi”, bet arī tiem, kas gudri meklē iespējas ietaupīt.

Saules enerģija ir pieejama pilnīgi bez maksas, un ikvienam tiek sniegta iespēja to izmantot savām vajadzībām – atliek vien izvēlēties atbilstošāko. Lai arī saules paneļu iegāde un uzstādīšana prasa samērā lielus izdevumus, tomēr tas ir ilgtermiņa ieguldījums, kura rezultāti pozitīvi atspoguļojas ikmēneša komunālo pakalpojumu maksājumu rēķinos. Izvēloties saules baterijas un kolektorus, iespējams kļūt neatkarīgam no svārstīgajām elektroenerģijas un siltuma tarifiem, jo lielāko daļu šo pakalpojumu iespējams ražot pašiem.

Būtisks ir fakts, ka paneļi kalpo praktiski neierobežotu laiku, kā arī to apkope ir patiešām vienkārša – lai nesamazinātos efektivitāte, no fotoelementu spoguļiem nepieciešams tikai notīrīt putekļus. Protams, kā trūkumu var minēt to, ka saules paneļi savu funkciju spēj veikt tikai saulainas dienas laikā, tomēr pateicoties tam, ka akumulators sevī uzkrāj rezerves enerģiju, elektrību iespējams lietot arī mākoņainā laikā vai diennakts tumšajās stundās.